Završeno uređenje i opremanje podatkovnog centra HR-ZOO-a u Osijeku

28. 6. 2022.

Danas su u Rektoratu Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku prof. dr. sc. Vlado Guberac rektor Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku i Ivan Marić ravnatelj Sveučilišnog računskog centra Sveučilišta u Zagrebu (Srca) potpisali Ugovor o upravljanju i korištenju Podatkovnog centra HR-ZOO.

Podatkovni centar HR-ZOO OS sastavni je dio nacionalne mreže podatkovnih centara, ključnog elementa nacionalne e-infrastrukture HR-ZOO koja je nužna za modernu i multidisciplinarnu znanost, vrhunska istraživanja i obrazovni sustav Republike Hrvatske. Završetkom radova na uređenju i opremanju podatkovnog centra dobiven je suvremeni podatkovni centar koji dugoročno osigurava odgovarajuće prostorne uvjete za smještaj naprednih računalnih i spremišnih resursa, a zahvaljujući mrežnoj povezanosti s ostalim podatkovnim centrima HR-ZOO-a u Zagrebu, Rijeci i Splitu kapacitetima od 100 Gbit/s dugoročno su osigurani kapaciteti za potrebe nacionalne e-infrastrukture.

Nalazi se u Studentskom domu K. P. Svačića u okviru Sveučilišnog kampusa "Osijek" Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku, ima bruto površinu od 411m2 i 10 instaliranih IKT ormara. Projektirana snaga elektroenergetskog priključka je 125 kW, dok je kao pričuvni izvor napajanja električnom energijom ugrađeno agregatsko postrojene snage 220 kVA. Ugrađen je i uređaj za besprekidno napajanje snage 100 kW, a rashladnu energiju osigurava rashladnik vode snage 100kW.

Podatkovni centar, koji osim što je dijelom nacionalne mreže podatkovnih centara, je i podatkovni centar Sveučilišta u Osijeku, opremljen je brojnim kompleksnim tehničkim sustavima koji osiguravaju sigurno čuvanje podataka i njihovu dostupnost korisnicima u bilo kojem trenutku 24 sata dnevno 365 dana u godini. Spojen je na centralni sustav za nadzor infrastrukture koji u realnom vremenu prati temperaturu, vlagu, iskorištenost električne energije i druge parametre.

Potpisivanje Ugovora o upravljanju i korištenju Podatkovnog centra HR-ZOO OS

Projekt Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO) strateški je projekt u sustavu znanosti i visokog obrazovanja u kojemu, pored Srca, sudjeluju sljedeće partnerske ustanove: CARNET, Institut Ruđer Bošković, Sveučilište J. J. Strossmayera u Osijeku, Sveučilište u Rijeci, Sveučilište u Splitu i Sveučilište u Zagrebu.

Više informacija nalazi se u priopćenju za medije.

Trenutno nema događanja.