Izdvajamo iz SN 96: Korištenje superračunala “Supek” u predviđanju kemijske sudbine farmaceutika

22. 12. 2023.

Razumijevanje kemijske sudbine farmaceutika i metabolita u okolišu ključno je za procjenu njihova potencijalnog utjecaja na ekosustave i ljudsko zdravlje. S obzirom na povećanu prisutnost ovih tvari u otpadnim vodama, istraživanja koja se bave njihovom sudbinom i transformacijama postaju sve važnija. Autori Gabrijel Zubčić, doc. dr. sc. Davor Šakić pod vodstvom prof. dr. sc. Valerija Vrčeka s Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu opisali su nam istraživanje koje je dio istraživačkog projekta „Svjetlošću pogonjena funkcionalizacija nekreativnih pozicija korištenjem oksidacijske aminacije − Light-N-Ring“.

U svojem istraživanju koristili su računalne resurse superračunala „Supek“.

Naglašavaju da ovo istraživanje ne samo da doprinosi znanstvenoj zajednici i razumijevanju kemijske sudbine farmaceutika, već ima i širi društveni značaj. Ističu da „pružanjem točnih informacija o potencijalnim rizicima doprinosimo stvaranju temelja za informirano donošenje odluka koje će voditi očuvanju okoliša i zdravlju ljudi. U konačnici ovakva istraživanja pridonose izgradnji svjesnijeg i održivijeg društva koje odgovorno upravlja upotrebom i odlaganjem farmaceutika.“

Cijeli članak pročitajte u Novostima na stranici 20.