Završeno uređenje i opremanje podatkovnog centra HR-ZOO-a u Splitu

Prof. dr. sc. Dragan Ljutić, rektor Sveučilišta u Splitu i Ivan Marić, ravnatelj Sveučilišnog računskog centra Sveučilišta u Zagrebu tijekom potpisivanja Ugovora

29. lipnja 2022.

Prof. dr. sc. Dragan Ljutić rektor Sveučilišta u Splitu i Ivan Marić ravnatelj Sveučilišnog računskog centra potpisali su u srijedu 29. lipnja Ugovor o upravljanju i korištenju Podatkovnog centra HR-ZOO ST.

Podatkovni centar HR-ZOO ST sastavni je dio nacionalne mreže podatkovnih centara,  ključnog elementa nacionalne e-infrastrukture HR-ZOO koja je nužna za modernu i multidisciplinarnu znanost, vrhunska istraživanja i obrazovni sustav Republike Hrvatske. Završetkom radova na uređenju i opremanju podatkovnog centra dobiven je suvremeni podatkovni centar koji dugoročno osigurava odgovarajuće prostorne uvjete za smještaj naprednih računalnih i spremišnih resursa, a zahvaljujući mrežnoj povezanosti s ostalim podatkovnim centrima HR-ZOO-a u Zagrebu, Rijeci i Osijeku kapacitetima od 100 Gbit/s dugoročno smo osigurali kapacitete za potrebe nacionalne e-infrastrukture. Time ćemo korisnicima omogućiti brži i sigurniji pristup uslugama iz oblaka HR-ZOO te povezati nacionalnu infrastrukturu s infrastrukturama u Europi i svijetu“, istaknuo je Ivan Marić, ravnatelj Srca i voditelj projekta HR-ZOO.

Podatkovni centar HR-ZOO ST koji se nalazi u suterenu zgrade Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Splitu ima bruto površinu od 379 m2 i 10 instaliranih IKT ormara. Projektirana snaga elektroenergetskog priključka je 125 kW, dok je kao pričuvni izvor napajanja električnom energijom ugrađeno agregatsko postrojene snage 220 kVA. Ugrađen je i uređaj za besprekidno napajanje snage 100 kW, a rashladnu energiju osigurava rashladnik vode snage 100kW.

"Sveučilište u Splitu niz godina uspješno surađuje sa Srcem, a suradnja na projektu Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO) je od strateške važnosti za Sveučilište i njegove sastavnice. Puštanjem u rad podatkovnog centra u Splitu koji ima dvojnu ulogu, nacionalnu i sveučilišnu, stvoreni su preduvjeti za smanjenje troškova sveučilišne IKT infrastrukture te neophodni prostorni uvjeti za digitalnu tranziciju Sveučilišta", dodao je rektor prof. dr. sc. Dragan Ljutić istaknuvši kako je  Podatkovni centar HR-ZOO u Splitu jedan je od pet podatkovnih centara HR-ZOO-a koji će uz mrežnu povezanost, vrhunske računalne i spremišne resurse te znanstvene alate predstavljati temeljni element nacionalne e-infrastrukture HR-ZOO, što će zasigurno doprinijeti cjelokupnom razvoju obrazovnog sustava RH.

Podatkovni centar opremljen je brojnim kompleksnim tehničkim sustavima koji osiguravaju sigurno čuvanje podataka i njihovu dostupnost korisnicima u bilo kojem trenutku 24 sata dnevno 365 dana u godini. Spojen je na centralni sustav za nadzor infrastrukture koji u realnom vremenu prati temperaturu, vlagu, iskorištenost električne energije i druge parametre. Svi tehnički sustavi su izvedeni u redundanciji čime se osigurava njihova neprekinutost rada, a time i neprekinutost usluga iz kataloga HR-ZOO krajnjim korisnicima.

„Radovi na uređenju podatkovnog centra HR-ZOO ST uspješno su dovršeni iako su bili kompleksni i odvijali se u izazovno vrijeme krize opskrbnih lanaca i pandemije bolesti COVID-19. Ovom prilikom želim zahvaliti našim domaćinima, zaposlenicima i studentima Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Splitu na strpljenju i razumijevanju za sve aktivnosti koje su se odvijale tijekom ovih radova, kao i svim sudionicima koji su svojim profesionalnim odnosom, radom i angažmanom doprinijeli njihovom uspješnom okončanju“, zaključio je Ivan Marić.