Na konferenciji Srce DEI 2026 četvrti će se put održati Nacionalni tripartitni sastanak EOSC-a, ove godine pod nazivom „Sva lica otvorene znanosti“.
Dvodijelni tematski blok usmjeren je na jačanje implementacije Europskog oblaka otvorene znanosti (EOSC) i općenito otvorene znanosti u Hrvatskoj. Tematski će blok obuhvatiti teme bitne za razvoj otvorene znanosti u EU-u i Hrvatskoj, uključujući uspostavu nacionalnog čvorišta EOSC-a u Hrvatskoj, planove Europske komisije za daljnji razvoj EOSC-a u 10. okvirnom programu za istraživanje i inovacije (FP10), te uspostavu Udruženja EOSC.
Moderatori tematskog bloka bit će dr. sc. Slaven Mihaljević i Draženko Celjak iz Srca.
Tematski blok je na programu konferencije Srce DEI 2026 u srijedu, 29. travnja 2026., prvi dio u 11.30 sati, a drugi dio u 14 sati.
O temama otvorene znanosti i EOSC-a govorit će:
- Ana Teresa Maia Mota, Europska komisija
- prof. dr. Klaus Tochtermann, EOSC Asociation, predsjednik
- predstavnik Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih
- predstavnik Srca
- Lovorka Čaja, Klinička bolnica Dubrava i Jelena Viličić, Sveučilište u Zagrebu Prehrambeno-biotehnološki fakultet
- Iva Grabarić Andonovski, Sveučilište u Zagrebu Prehrambeno-biotehnološki fakultet
- Iva Melinščak Zlodi, Sveučilište u Zagrebu Filozofski fakultet
- mr. sc. Alisa Martek, Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu.
Na završetku programa ostavljeno je vrijeme za raspravu.
Podsjećamo da prijave na konferenciju traju do 17. travnja 2026.
