Srce sudjelovalo na Austrian-Slovenian HPC Meeting 2025 – ASHPC25

23. 5. 2025.

Stručnjaci Srca sudjelovali su i ove godine na austrijsko-slovenskoj konferenciji Austrian-Slovenian HPC Meeting 2025 – ASHPC25. koja je održana od 19. do 22. svibnja 2025. u slovenskim Rimskim Toplicama. Srce je ponovno imalo dvostruku ulogu, kao koordinator Hrvatskog centra kompetencija za HPC sudjelovalo je u radnim sastancima vezano za provođenja projekta EuroCC 2 te je predstavilo popratne sustave koje korisnicima pruža u okviru usluge Napredno računanje. Ti popratni sustavi podrazumijevaju sustave za prijavu i upravljanje korisnicima, korisničku podršku, kao i transparentno izvještavanje, bez kojih pružanje usluge naprednog računanja uopće ne može funkcionirati.

Prvog dana konferencije održan je radni sastanak nacionalnih centara kompetencija HPC iz središnje Europe na kojem su razmjenjivana iskustva između pojedinih centara iz područja edukacije, promocije i naprednijih usluga konzultacije i pomoći pristupu EuroHPC superračunalima. Dodatno, raspravljalo se o odnosu između usluga koje pružaju centri i koje od ove godine pružaju AI tvornice te o mogućim aktivnostima u okviru projekta EuroCC 3.

U nastavku konferencije održana su četiri pozvana predavanja, 44 kratkih predavanja i predstavljen je 21 poster. Stručnjaci Srca su s posterom i kratkim izlaganjem prezentirali su na koji način Srce uslugom Napredno računanje pruža cjelovit paket za cijelu hrvatsku istraživačku i akademsku zajednicu.

Najvažnija komponenta je web aplikacija computing.srce.hr koja omogućava registraciju projekata, registraciju pojedinačnih korisnika i personalizirane izvještaje o korištenju dodijeljenih resursa. Aplikacija je razvijena je korištenjem Django/Python-a i ReactJS-a. Korisnici pristupaju aplikaciji koristeći svoje institucionalne vjerodajnice, bilo putem nacionalnog AAI sustava AAI@EduHr ili putem EduGAIN-a koji omogućuje pristup inozemnim korisnicima. Ona je integrirana s Informacijskim sustavom znanosti RH- CroRIS-om, što omogućuje prijaviteljima automatsko preuzimanje informacija o njihovim istraživačkim projektima i objavljenim radovima.

Transparentan i precizan sustav izvještavanja ključan je za velike resurse poput superračunala kako bi svi sudionici, tijela koja financiraju resurs, institucije i projekti koje koriste resurs i konačno institucija koja pruža resurs, imali jasan uvid u način korištenja ali i vrijednost resursa

Konačno opisan je i sustav korisničke podrške za što Srce koristi softver otvorenog koda osTicket koji omogućuje praćenje korisničkih zahtjeva, raspodjelu radnog opterećenja među timom usluge te izvještavanje o broju obrađenih upita.