HR-ZOO

Osnovni podaci o projektu

 

Oznaka projekta: KK.01.1.1.08.0001
Razdoblje provedbe projekta: 1. srpnja 2017. - 1. svibnja 2023.
Trajanje projekta: 70 mjeseci
Broj partnera: 7
Izvor financiranja: Europski fond za regionalni razvoj (ERDF)
Vrijednost projekta: 24.616.609,76 EUR
EU sufinanciranje: 20.924.118,30 EUR
URL projekta: https://www.srce.unizg.hr/hr-zoo/

 

Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO)

Projektom HR-ZOO je izgrađen računalni i podatkovni oblak kao temeljna sastavnica nacionalne istraživačke i inovacijske e-infrastrukture s namjerom da se znanstvenoj i akademskoj zajednici dugoročno osiguraju napredni računalni i spremišni resursi te mrežna povezanost nužni za modernu i multidisciplinarnu znanost, vrhunska istraživanja i obrazovni sustav Republike Hrvatske.

Projekt HR-ZOO je strateški projekt, čije je financiranje realizirano kroz Operativni program Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020. u sklopu specifičnog cilja 1a1 „Povećana sposobnost sektora za istraživanje, razvoj i inovacije (IRI) za provođenje istraživanja vrhunske kvalitete i zadovoljavanje potreba gospodarstva“. Sredstva za provedbu projekta u udjelu od 85 % vrijednosti osigurana su kroz Europski fond za regionalni razvoj (ERDF), a preostali dio sufinanciran je na nacionalnoj razini iz državnog proračuna.

O projektu

Hrvatski znanstveni i obrazovni oblak (HR-ZOO) zajednička je nacionalna e-infrastruktura za znanost i obrazovanje koja svakom znanstveniku, istraživaču ili nastavniku nudi fleksibilno okruženje za suradnju, mogućnost prijenosa, pohranu i obradu velikih količina podataka uz specijaliziranu podršku prilikom uporabe naprednih informacijskih tehnologija.

Nova generacija e-infrastrukture ispostavljena u sklopu istoimenog projekta HR-ZOO u cijelosti je službeno puštena u produkciju u ožujku 2023. godine, a sastoji se od:

  • pet modernih podatkovnih centara u Zagrebu, Osijeku, Rijeci i Splitu povezanih širokopojasnom mrežom
  • skupa značajnih računalnih resursa za napredno računanje, ali i za svakodnevne potrebe
  • spremišnih resursa za pouzdanu pohranu velikih količina podataka i druge digitalne imovine
  • tima vrhunskih stručnjaka koji će osigurati specijaliziranu podršku istraživačima i nastavnicima u primjeni informacijsko-komunikacijskih tehnologija.

Suvremeni podatkovni centri dugoročno osiguravaju odgovarajuće prostorne uvjete za smještaj naprednih računalnih i spremišnih resursa, a zahvaljujući mrežnoj povezanosti prijenosnim kapacitetima od 100 Gbit/s korisnicima će omogućiti brži pristup uslugama iz oblaka HR-ZOO. Spojem na čvorišta GÉANT nacionalna e-infrastruktura povezuje se s e-infrastrukturama u Europi i svijetu.

Zajednički nacionalni resursi omogućit će značajne uštede uz daljnje poticanje kulture dijeljenja resursa i podataka, a uspostava specijaliziranih timova vrhunski osposobljenih stručnjaka – e-znanstvenika predstavljat će specijaliziranu podršku znanstvenicima i istraživačkim projektima kako bi se rad znanstvenika olakšao vrhunskom tehnologijom koja im je na raspolaganju u cilju poboljšanja kvalitete i relevantnosti samih istraživačkih aktivnosti.

Katalog usluga HR-ZOO

Dvije usluge Srca koje su modernizirane, tehnološki usklađene i unaprjeđene novom infrastrukturom HR-ZOO su usluga Napredno računanje i usluga Virtualni podatkovni centri.

Usluga Napredno računanje donosi veliki tehnološki, kvalitetni i resursni skok u odnosu na dosadašnje usluge Srca. Daleko jednostavnija dostupnost i raspoloživost usluge znanstvenicima i istraživačima olakšat će rad, ubrzati računske operacije te skratiti vrijeme do željenih rezultata. Usluga je zasnovana na dva nova moderna i napredna resursa – resursu za računarstvo visokih performansi „Supek“ i resursu za napredno računanje u oblaku „Vrančić“.

  • Resurs za računarstvo visokih performansi – superračunalo „Supek“

Resurs za računarstvo visokih performansi – naše novo superračunalo „Supek“ pruža znanstvenicima vrhunsku računalnu okolinu te osigurava mogućnosti za istraživanja neizvediva na standardnoj računalnoj opremi. Računarstvo visokih performansi (engl. High-performance computing - HPC) omogućava izvođenje korisničkih aplikacija s vrlo visokim zahtjevima za performansama i kapacitetom različitih računalnih resursa – procesorskih jezgri, ubrzivača poput grafičkih procesora, radne memorije, spremišta te mrežne povezanosti. Namijenjena je prvenstveno za velike paralelne aplikacije koje za izvođenje zahtijevaju veliku količinu procesorskih jezgri povezanih brzom mrežom malog kašnjenja.

  • Resurs za napredno računanje u oblaku – „Vrančić“

Napredno računanje u oblaku namijenjeno je širem skupu korisničkih aplikacija i sustava koji zahtijevaju specifičnu programsku okolinu i značajnije procesorske i memorijske resurse. Koriste ga znanstvenici koji trebaju prilagodljiv, elastičan i svestran računalni resurs koji je sposoban zadovoljiti raznovrsne zahtjeve različitih znanstvenih područja. Kao i kod resursa za računarstvo visokih performansi, ovaj novi resurs „Vrančić“ donosi veliko povećanje resursa, dostupnosti i brzini u odnosu na postojeću uslugu Srca.

Usluga Virtualni podatkovni centri (engl. Virtual Data Centres − VDC) pruža ustanovama iz akademske i znanstvene zajednice računalne, spremišne i mrežne resurse za potrebe izgradnje vlastitih virtualnih podatkovnih centara te uporabu virtualnih poslužitelja u skladu s aktualnim potrebama. Usluga je zasnovana na računarstvu u oblaku te pruža visoku pouzdanost svih resursa. Usluga Virtualni podatkovni centar nudi mogućnosti tradicionalnog podatkovnog centra, ali pritom koristi virtualne resurse umjesto fizičkih resursa. Ustanovama osigurava mogućnost postavljanja dodatnih infrastrukturnih resursa po vlastitoj potrebi bez potrebe nabave, postavljanja, konfiguriranja i održavanja fizičkih uređaja. Na taj način ustanove iskorištavaju prednosti fleksibilnosti, skalabilnosti i uštede računarstva u oblaku.

  • Resurs za virtualne podatkovne centre – „Štampar“

VDC „Štampar“ donosi virtualizacijsku tehnologiju VMware Cloud Foundation koja osigurava i korisnički portal, dok je sigurnosno pohranjivanje podataka izvedeno dodatnom komponentom Veeam Backup & Replication. Diskovni sustavi u VDC-u izvedeni su korištenjem tehnologije vSAN all-flash. Za dodatne potrebe spremanja korisničkih podataka koji se rjeđe dohvaćaju, npr. za repozitorije, arhivske podatke i sl., na raspolaganju je virtualnim poslužiteljima u VDC-u, ali i onima izvan HR-ZOO-a, 10 PB u programskom spremišnom sustavu Scality koji je redundantno raspoređen u podatkovnim centrima HR-ZOO-a. Scality omogućava spremanje i dohvat podataka kroz objektni protokol (Amazon) S3, a za virtualne poslužitelje u VDC-u i kroz standardne datotečne protokole NFS i SMB.

Podatkovni centri

Ranije spomenuti napredni resursi smješteni su u pet podatkovnih centara u Splitu, Osijeku, Rijeci i Zagrebu te korisnicima omogućuju pouzdanu, sigurnu i dostupnu infrastrukturu. Zahvaljujući mrežnoj povezanosti ovih centara kapacitetima od 100 gbit/s, dugoročno su osigurani i kapaciteti za potrebe nacionalne e-infrastrukture.

Podatkovni centri nastali su prenamjenom postojećih sveučilišnih prostora u moderne podatkovne centre koji su ujedno i podatkovni centri tih sveučilišta, i to na lokacijama Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Splitu, studentskog doma u sklopu Sveučilišnog kampusa Osijek Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku i Sveučilišnog odjela u sklopu Sveučilišnog kampusa Trsat Sveučilišta u Rijeci. U Zagrebu je izgrađen podatkovni centar u sklopu Znanstveno-učilišnog kampusa Borongaj Sveučilišta u Zagrebu te je preuređena računalna hala u zgradi Srca u Marohnićevoj 5.

HR-ZOO OS

Sveučilište u Osijeku
Sveučilišni kampus Osijek
Bruto površina: 411 m²
Snaga DC-a: 125 kW
Snaga DA-e: 220 kVA
Snaga UPS-a: 100 kVA
Rashladna snaga: 100 kW

 

HR-ZOO RI

Sveučilište u Rijeci
Sveučilišni kampus Trsat
Bruto površina: 213 m²
Snaga DC-a: 125 kW
Snaga DA-e: 220 kVA
Snaga UPS-a: 100 kVA
Rashladna snaga: 100 kW

 

HR-ZOO ST

Sveučilište u Splitu
Sveučilišni kampus Visoka
Bruto površina: 379 m²
Snaga DC-a: 125 kW
Snaga DA-e: 220 kVA
Snaga UPS-a: 100 kVA
Rashladna snaga: 100 kW 

HR-ZOO ZG-1

Sveučilište u Zagrebu
Sveučilišni računski centar Srce
Bruto površina: 359 m²
Snaga DC-a: 350 kW
Snaga DA-e: 2 x 400 kVA
Snaga UPS-a: 2 x 160 kVA
Rashladna snaga: 2 x 100 kW

HR-ZOO ZG-2

Sveučilište u Zagrebu
Znanstveno-učilišni kampus Borongaj
Bruto površina: 1317 m²
snaga DC-a: 1100 kW
Snaga DA-e: 1250 kVA
Snaga UPS-a: 750 kVA
Rashladna snaga: 500 kW

 

Partneri

Uspješnu provedbu i ostvarivanje zadanih ciljeva projekta osiguralo je suradničko partnersko okruženje u kojem je Srce djelovalo u ulozi koordinatora, a kao partneri sudjelovali su: Sveučilište J. J. Strossmayera u Osijeku (UNIOS), Sveučilište u Rijeci (UNIRI), Sveučilište u Splitu (UNIST), Sveučilište u Zagrebu (UNIZG), Institut Ruđer Bošković (IRB) i Hrvatska akademska i istraživačka mreža CARNET.