Održan MoodleMoot Hrvatska 2025

16. 6. 2025.

Obljetnički MoodleMoot dao je uvid u obrazovanje budućnosti te omogućio razmjenu i stjecanje novih vještina korištenja i upravljanja umjetnom inteligencijom u obrazovnom procesu

(Zagreb, 16. lipnja 2025.) U Sveučilišnom računskom centru Sveučilišta u Zagrebu (Srcu) 12. i 13. lipnja 2025. održano je tradicionalno okupljanje profesionalaca koji se bave sustavom Moodle bilo u ulozi korisnika, administratora ili programera (developera) te svih koji se žele upoznati s ovim sustavom – 15. MoodleMoot Hrvatska. MoodleMoot Hrvatska 2025 u organizaciji Srca je službeni MoodleMoot za Hrvatsku i nalazi se na listi registriranih MoodleMoot događanja u svijetu.

Više od 80 sudionika iz Hrvatske i regije aktivno je sudjelovalo u radionicama, raspravama i razmjeni ideja te osiguralo vrlo pozitivnu i motivirajuću atmosferu tijekom cijelog događanja.

Dvodnevno događanje počelo je pozvanim predavanjem „Zašto i kako učiti studente da koriste ChatGPT“ u kojem je prof. dr. sc. Mirjana Pejić Bach s Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu objasnila utjecaje umjetne inteligencije na privatni život, obrazovanje i na poslovanje, ukazala na njihovu pozitivnu i negativnu stranu te objasnila kako se studente može učiti da pravilno koriste umjetnu inteligenciju. Potom su Heather Robinson i Annie Sheffield iz Moodle.org tijekom predavanja „Teach, Learn, Connect: A Constructivist’s Guide to Today’s Moodle" objasnile kako korištenjem danas dostupnih alata u Moodleu nastavnici mogu unaprijediti iskustvo učenja, potaknuti veći angažman studenata i omogućiti još bolju suradnju.

Sudionicima su predstavljene novosti koje Centar za e-učenje Srca planira implementirati u sustav za e-učenje Merlin za sljedeću akademsku godinu, a povezivanje baza pitanja u kolegijima, uvođenje tamne teme kao i više akademskih godina u arhivi samo su neke od njih. Sudionici su sa zanimanjem poslušali i kako koristiti 3D printer i koristiti mogućnost 3D ispisa kroz sustav Moodle te prezentaciju o alatu BDP (Balanced design planing) koji olakšava proces planiranja i pripreme kolegija te omogućava izravan uvoz kolegija u sustav Moodle.

Drugi dan je započeo pozvanim predavanjem „Personalised formative feedback through Generative AI in Higher Education“ koje je održala izv. prof. dr. sc. Lourdes Guàrdia, prodekanica za nastavu i izvanredna profesorica na Odjelu za psihologiju i obrazovanje na Otvorenom sveučilištu Katalonije (Open University of Catalonia, Spain). Sudionicima je predstavila kako pomoću vlastitog AI asistenta studentima pružaju visokokvalitetne i prilagođene povratne informacije u različitim scenarijima učenja neovisno o tome o kojoj se razini studija radi.

U nastavku dana sudionici su imali priliku usavršiti vještinu pisanja kvalitetnih promptova (unosa) prilikom korištenja alata generativne umjetne inteligencije poput ChatGPT-a, saznati više o mogućnostima primjene igrifikacije u Moodleu kao i kako primijeniti konstruktivno poravnanje u praksi te osigurati usklađenost između ishoda učenja, nastavnih aktivnosti i metoda vrednovanja korištenjem dostupnih alata u Moodle okruženju.

Srce već 15 godina okuplja Moodle zajednicu te održava najmoderniji i najveći sustav za e-učenje u visokom obrazovanju Republike Hrvatske – Merlin, koji se bazira na sustavu Moodle. Svojim znanjem i stručnošću vezanim uz sustave za e-učenje te digitalno obrazovanje, Centar za e-učenje Srca osigurava podršku u implementaciji digitalnih tehnologija u obrazovni proces te edukaciju nastavnika za stjecanje digitalnih kompetencija.

Slike s događanja kao i snimke predavanja i prezentacija bit će dostupne na stranici MoodleMooot. 

Press materijali